Бізнес з позитивним впливом чи соціальне підприємництво?
Попри регулярні атаки на українські міста та складну ситуацію в енергетичному секторі, українці продовжують створювати нові підприємства. Лише за перший квартал 2024 року в Україні було зареєстровано 74 тисячі нових ФОПів (за даними Єдиного державного реєстру). Це надзвичайно позитивний вплив на економіку та демонстрація стійкості до викликів, які постають перед країною щодня.
Зокрема існує низка бізнес-моделей, які не лише сприяють економічному зростанню, а й вирішують соціальні проблеми. Одними з ключових форматів на сьогодні є соціальний бізнес та імпакт-підприємництво. В чому їхня відмінність?
Соціальний бізнес перш за все спрямований на вирішення конкретних соціальних проблем, як-то бідність, безробіття, хвороби чи доступ до базових потреб. Прибуток у такому бізнесі повертається у проєкт, щоб підтримувати нові ініціативи. Це можна порівняти з філантропією, але в довгостроковій перспективі. Завдяки спільній роботі ГО Impact Force, проєкту SILab Ukraine та нашим колегам The Possible Alliance, про взаємодію з яким розповідаємо далі у статті, Міністерство економіки включило соціальне підприємництво до Національної стратегії розвитку малих та середніх бізнесів впродовж 2024-2027 років.
Натомість імпакт-підприємництво поєднує прибутковість із позитивним впливом на суспільство чи екологію. Основною особливістю є те, що це вимірюється за допомогою чітких індикаторів. Наприклад, це може бути:
- працевлаштування ветеранів;
- використання екологічних матеріалів;
- зменшення споживання води у виробництві.
Обидві моделі мають величезний потенціал стати драйверами української економіки та відновлення. Адже вони не лише створюють робочі місця, а й допомагають вирішувати важливі соціальні проблеми: в цій площині бізнес стає інструментом локальних та глобальних змін.